PROACES Güvenlik Sistemleri

alarm sistemleri nasıl çalışır

Alarm sistemlerinin çalışma prensibi bulunduğu ortama göre değişkenlik gösterebilir. Bu sistemler ihtiyaca göre farklı senaryolar ile bizi uyarır. Alarm sistemlerinin en büyük etkeni caydırıcılık sağlamasıdır. Peki alarm sistemleri nasıl çalışır ;

Sistemin kurulacağı mekanda doğru bir keşif yapılması çok önemlidir.

Alarm sisteminin beyni olarak nitelendirilen bir ana paneli bulunur.

Bu panel genellikle sigorta kutusunun yakınına montaj edilir.

Giriş ve çıkışlarda şifre girmemiz için giriş kapısına yakın bir yere şifre paneli montaj edilir.

Daha sonra güvenlik açığı bulunan tüm noktalara hareket detektörü veya manyetik switch’ler takılır.

Yangın tehlikesinin bulunduğu ortamlara duman detektörü takılabilir.

Kolay ulaşılamayacak noktaya harici dış siren montaj edilir.

Sistemin bağlantıları yapılarak çalışır hale getirilir.

Alarm sistemi isteğe göre müşteri tarafından kurulup kapatılır. Sistem devreye girdiğinde bu detektörlerden herhangi biri algılama yaptığında ana panele sinyal gönderir.

Panel aldığı sinyalleri ortamdaki senaryoya göre harekete geçirir. Siren devreye girer ve sistemin bağlı olduğu telefon numaraları, alarm merkezi gibi yerlere sinyaller ulaşır.

Genellikle giriş bölgesinde bulunan detektörlere giriş süresi belirlenir. Bu süre sayesinde müşteri her defa alarm çalmadan şifresini girerek sistemi devre dışı bırakır.

Bazı sistemlere kumanda tanıtılarak giriş çıkış süreleri iptal edilir. Çünkü bu süreleri sistem herkese tanımaktadır. Bu süreler ne kadar kısa olursa o kadar sağlıklıdır.

Alarm çalmaya başladığında sistem sadece şifre ile devre dışı bırakılır. Harici sirenin içerisinde akü olduğundan kablosunu kesmek çözüm olmayacaktır.

Sistemde bulunan yangın detektörleri genellikle 24 saat çalışabilecek şekilde programlanır. Alarm sistemi devrede olmasa bile bu detektörler algılama yaptığında sistem otomatik devreye girecektir.

Evlerde de sistem aynı şekilde çalışmaktadır. Evlerde ağırlıklı olarak kapı ve pencerelere switch takılır. Hareket detektörleri ev içi olarak programlanır. Sistem ev içi ve ev dışı olarak 2 farklı şekilde kurulur. Ev içi kurulum yapıldığında siz evinizde rahatlıkla dolaşırken, hareket detektörleri otomatik olarak devre dışı kalır ve sadece kapılar ile pencereler devrede olur.

Alarm sistemine sabit bir telefon hattı bağlayarak sistemin kişiler ile haberleşmesi sağlanır. Eğer bulunduğunuz ortamda sabit bir telefon hattı yoksa gsm modülü sayesinde aynı işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Günümüzde pek çok alarm sistemi markası mevcuttur. Yukarıda anlattığımız sistemlerin kablolu ve kablosuz modelleri mevcuttur.

Alarm sistemleri markaları ile ilgili bilgi almak için https://www.kamerateknikservis.com/alarm-sistemleri-markalari/  yazımızı inceleyebilirsiniz.

Alarm sistemleri ile ilgili detaylı bilgi ve keşif için bize ulaşabilirsiniz = Mail : info@kamerateknikservis.com

Call Now Button