S.S.S(Sıkça Sorulan Sorular)

Listede bulamadığınız sorular için bize ulaşabilirsiniz : 0212 222 23 40 – 0538 416 23 40

Elektrik kesintilerinde alarm sisteminize bağlı harici siren çalıyor ise, alarm panelinizin aküsü bitmiş olabilir. Alarm sisteminizin aküsü sağlam ise, alarm panelinizin anakartında arıza olabilir. Alarm sisteminizin aküsünü 2 yılda 1 defa değiştirmeniz gereklidir.

Kamera sisteminin kayıt probleminin başlıca sebeplerinden biri harddisk arızasıdır. Kayıt cihazının içerisinde bulunan harddisk arızalandığında sistem kayıt yapmaz. Bir diğer sebep ise, kayıt cihazlarını besleyen adaptörlerin iletkenliğini yitirmiş olmasıdır. Eskiyen adaptörler kayıt cihazını çalıştırır fakat harddiski çalıştırmayabilir.

Yangın alarm sistemleri, dedektörler ve butonlar aracılığıyla gelen sinyalleri bildiren sistemlerdir. Yangın alarm paneline bağlanacak dedektörler, ortamlarda bulunan ani ısı değişimlerini ve dumanları algılayan sistemlerdir. Ayrıca butonlar aracılığıyla sisteme manuel alarm verilebilmektedir.

Kamera sistemlerinde; DAHUA, HIKVISION, NEUTRON, CENOVA

Alarm sistemlerinde; DSC, PARADOX, CROW, CADDX

Yangın alarm sistemlerinde; TELETEK, ZITON, CODE

Servis hizmeti verdiğimiz ürünler ve markalarla ilgili TELEFONDA TEKNİK DESTEK VEREMİYORUZ. Sadece İstanbul içi özel servis hizmeti veriyoruz.

Güvenlik sistemleri ürünleri ile ilgili tamir hizmeti veremiyoruz. Ürünlerin alındığı ithalatçı firmalar tamir hizmeti vermektedir.

Servis ücreti, yapılan işe ve müşterinin konumuna göre değişkenlik gösterir. Servis ücreti ile ilgili fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Sayfamız

SERVİSE Mİ İHTİYACINIZ VAR?

İstanbul içi tecrübeli servis elemanlarımız ile hizmetinizdeyiz.

Call Now Button