PROACES Güvenlik Sistemleri

yangın algılama sistemleri periyodik bakım

Yangın Alarm Sistemleri Bakım

Yangın alarm sisteminizin bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde alarm sisteminizde bulunan dedektörler aşırı kirlenir. Aşırı kirlenen dedektörler algılama yapma konusunda sıkıntı yaşarlar. Bazı dedektörler ise aşırı kirlenmeden dolayı yanlış alarm verebilirler. Aşırı tozlu ve kalabalık ortamlarda 6 ayda 1 defa, normal ortamlarda yılda 1 defa bakım yaptırmanızı öneririz.

Bazı dedektörler zamanla bozulabilir. Bakım yaptırdığınızda arızalı dedektörleri tespit edip önlem alabilirsiniz.

Yangın panelinde bulunan akülerin 2-3 yılda değişmesi gerekmektedir. Eğer akülerin ömrü bitmiş ise elektrik kesintilerinde sistem devre dışı kalır.

Yangın algılama sistemlerinin bakımı profesyonel kişiler tarafından özel spreyler veya kompresör ile yapılmalıdır. Sisteme bulunan bütün dedektörler tek tek temizlenip test edilmelidir.

Duman dedektörü içi

Duman dedektörlerinin çalışma prensibi yukarıdaki resimde görüldüğü gibidir. Ortamda yoğunlaşan duman, dedektörün içerisinde bulunan aynaların arasından belli bir yoğunlukta geçtiğinde dedektör alarm sinyali verir.

Yangın algılama sisteminize bakım yaptırmadığınız takdirde bu aynaların önü gözle görülmeyen tozlarla kaplanabilir. Bu durum dedektörün daha geç algılama yapmasına veya hiç alarm vermemesine sebep olabilir.

Yine aşırı toz veya kirden dolayı dedektörler yanlış alarma sebebiyet verebilir. Bakım esnasında bu dedektörlerin temizliği, testleri ve ölçümleri yapılarak olası arızaların önüne geçilebilir.

Duman dedektörü dışı

Duman dedektörlerinin gözeneklerinden giren duman yukarıda anlattığımız şekilde alarm sinyali vermesine sebep olur.

Isı dedektörü

Isı dedektörleri aşırı toz veya duman bulunan ortamlarda kullanılır. Isı dedektörlerinin çalışma prensibi; ani ısı artışlarında dedektör sisteme alarm sinyali gönderir. Bu dedektörlerin orta noktasında bulunan ptc sensör ani ısı artışlarını ölçen elektronik malzemedir. Bu dedektörün bakımı yapılırken bu sensör dikkatli bir şekilde temizlenir. Bu sensör aşırı kirlendiğinde dedektör ısı artışını algılamayabilir. Yangın algılama sisteminizde bulunan ısı dedektörlerinin de bakımının yapılması gerekmektedir.

 

Yangın algılama sisteminizin servis ve bakımı için bize ulaşabilirsiniz.

Yangın algılama sistemleri periyodik bakım = Mail : info@kamerateknikservis.com

 

 

Yangın alarm sistemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yangın alarm sistemleri

 

 

Yangın algılama sistemi kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler videomuzu izleyebilirsiniz.

 

 

Call Now Button